45 TIPOV PRE HLADKÉ SŤAHOVANIE

45 TIPOV PRE HLADKÉ SŤAHOVANIE

Sťahovanie prestavuje v našom živote určitú udalosť, ktorú by sme si mali poriadne premyslieť ešte pred tým, ako dôjde k samotnému sťahovaniu. Na nasledujúcich riadkoch Vám prinášame pár tipov nato, ako zvládnuť sťahovanie s pohodou.

45 TIPOV PRE HLADKÉ SŤAHOVANIE

1 – Sťahuje sa po prvý krát? Máte množstvo povinností a otázok a neviete čo skôr? Skúste požiadať o pomoc svojich rodičov. Určite Vám radi pomôžu, veď aj oni sa raz sťahovali po prvý raz.

2 – Urobte si zoznam všetkých vecí, ktoré potrebujete spraviť a zabezpečiť.

3 – Zorganizujte si čas, ľudí i peniaze, aby Vás neprekvapili neočakávané situácie.

4 – poobzerajte sa po lacných baliacich materiáloch. Určite Vám pomôžu aj priatelia a známy. Skúste zájsť do obchodu a opýtať sa, či nemajú prázdne papierové škatule, ktoré Vám skvele poslúžia.

5 – používajte štandardné veľkosti krabíc a boxov na sťahovanie. Ak budú príliš veľké a ťažké, manipulácia s nimi môže byť náročná.

6 – používajte krabice a boxy jednej veľkosti. Pri preprave bude ľahšie ich poskladať tak, aby držali po kope a tak predídete možnosti, že by sa niečo mohlo vyvrátiť.

7 – Pripravte si dostatok škatúľ a boxov na balenie. Mohli by ste zistiť, že máte doma viac položiek ako baliacich materiálov. Určite by ste nechceli večer zháňať ešte dve, tri krabice na posledné kúsky pohárov a iných drobností.

8 – Knihy v škatuliach ukladajte na ležato. Pri ich nosení to bude pohodlnejšie.

9 – nebaľte veľa kníh do jednej krabice, ich nosenie by bolo náročné, pretože knihy sú ťažké.

10 – spoločnosti, ktoré poskytujú sťahovacie služby, Vám baliace materiály vedia zabezpečiť sami. Máte možnosť využiť aj túto službu.

11 – s balením začnite v dostatočnom predstihu. Môže to byť aj mesiac vopred, závisí od toho, koľko vecí máte na sťahovanie.

12 – Denne si zbaľte krabicu až dve. Tak sa vyhnete tomu, že v zhone na niečo zabudnete. Začať môžete s vecami, ktoré momentálne nepotrebujete pre bežný život. Napríklad, ak sa sťahujete v zime, začnite baliť letné oblečenie.

13 – Do každej krabice, alebo boxu dajte najprv ťažké veci. Na vrch zase ľahšie. Predídete možnému poškodeniu krehkých vecí.

14 – Pre ťažké predmety zvoľte pevné boxy, ktoré majú aj dve vrstvy.

15 – Krabice zabezpečte páskou, poriadne ich oblepte, aby sa pri prenášaní nerozpadli.

16 – Nezabudnite používať laná a sťahovacie pásy, aby boli všetky veci zabezpečené proti pohybu. Určite by ste neboli radi, keby sa niekde v zákrute Vaše veci zosunuli a popadali. Veľa vecí by sa takto mohlo poškodiť.

17 – na krabice a boxy, ktoré obsahujú krehký materiál nezabudnite napísať „krehké“. Je to veľmi dôležité, najmä pri porceláne, tanieroch, pohároch a všetkých krehkých veciach.

18 – cennosti a dôležité dokumenty majte pri sebe. Nenechávajte ich iba tak, v rukách cudzích ľudí.

19 – Zvláštnu pozornosť venujte baleniu elektroniky a počítača. Nezabudnite ani na bublinkové fólie a papier. Ide o krehký materiál, ktorý je navyše drahší a bola by veľká škoda, keby sa poškodil.

20 – Spravte si špeciálny box s nápisom „rozbaliť prvý“ kde budete mať všetky potrebné veci na prvý deň. Je zrejmé, že všetky škatule nestihnete vybaliť hneď, preto buďte nachystaní vopred.

21 – Každú krabicu označte názvom podľa toho, aký je jej obsah.

22 – Nepotrebné veci podarujte, alebo ich vyhoďte. Sťahovanie je skvelou príležitosťou na pretriedenie potrebných od nepotrebných vecí. Ušetríte tak miesto v aute, ale aj v novej domácnosti.

23 – Niektoré veci môžete skúsiť predať cez internet. Výhodné je to najmä vtedy, ak sa sťahujete do menšieho bytu.

24 – Pokiaľ chcete svoje deti naučiť niečo nové, čo sa im raz v živote zíde, môžete využiť ich pomoc pri balení.

25 – Počas sťahovania nechajte deti a domáce zvieratá na bezpečnom mieste napríklad u niekoho z rodiny, aby sa zbytočne nemotali popod nohy.

26 – Rozhodli ste sa sťahovať svojpomocne, alebo využiť služby sťahovacej spoločnosti? Pokiaľ ste zvolili možnosť č. 1 možno ušetríte pár eur, ale bude to pre Vás vyčerpávajúce. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, sťahovanie v pod záštitou profesionálov Vás nie len odbremení, ale ušetrí Vám aj množstvo času a energie.

27 – Okrem ťažkého nábytku, budete mať ešte množstvo krabíc, ktoré bude potrebné poznášať zo starého bytu, naložiť a následne vyložiť a odniesť do nového bytu, že na konci dňa budete vďační, ak nato všetko nebudete sami.

28 – Pri výbere sťahovacej spoločnosti, si preverte aj detaily a recenzie, aby ste vedeli odlíšiť kvalitnú spoločnosť od tej slabšej.

29 – Jednou z kľúčových úloh pri sťahovaní, je nájsť serióznu firmu. Nie je firma ako firma a ešte pred tým, ako sa rozhodnete najať si nejakú, uistite sa, že má oprávnenie na výkon daných služieb.

30 – Trvajte na konkrétnych a zrozumiteľných odpovediach na všetky Vaše otázky. Každá seriózna firma Vám rada odpovie na všetky Vaše otázky.

31 – Pred podpisom zmluvy si prečítajte všetky náležitosti, ktoré obsahuje.

32 – Pred samotným výberom spoločnosti, si spravte prieskum trhu. Porovnajte si služby, cenu ale aj recenzie. Vieme, že každý z nás sa snaží ušetriť nejaké to euro, ale zase nie za každú cenu. Poznáte známe príslovie: „Aká cena, taká kvalita?“

33 – Opýtajte sa na ďalšie náklady ako napr. baliace materiály

34 – Opýtajte sa či Vám spoločnosť vie ponúknuť aj poistenie a aká je jeho cena.

35 – Dávajte si pozor na podvodníkov – podozrivé môžu byť nízke ceny. Takéto „spoločnosti“ majú neprofesionálny prístup a Vaše sťahovanie môžu zmeniť na nočnú moru. Preto si dávajte skutočne dobrý pozor pri výbere spoločnosti, ktorej zveríte svoj majetok i dôveru.

36 – Spýtajte sa, akú zálohu budete musieť zložiť sťahovacej spoločnosti.

37 – Pripravte svoj príbytok na deň sťahovania – to znamená, že zakryjete podlahy, ochránite steny a zrolujete koberce.

38 – Nezabudnite na zmenu adresy

39 – Skúste sa zoznámiť so svojimi susedmi ešte pred sťahovaním.

40 – Skúste sa prejsť po okolí Vášho nového bydliska aby ste mali prehľad, kde sa nachádzajú dôležité inštitúcie.

41 – Pokúste sa odhadnúť, koľko času Vám zaberú jednotlivé kroky pri sťahovaní. Vytvorte si jednoduchý časový plán, na základe ktorého budete postupovať.

42 – Sťahovanie cez víkend môže byť drahšie ako cez týždeň. Preto zvážte aj jednu aj druhú možnosť a rozhodnite sa podľa toho, čo je pre Vás výhodnejšie.

43 – V deň sťahovania majte pri sebe dostatočnú hotovosť, aby ste mohli doplatiť zvyšok faktúry za sťahovanie.

44 – deň pred sťahovaním choďte spať zavčasu, aby ste mohli ráno vstať zavčasu a boli plní energie.

45 – Začnite rozbaľovať tie škatule, ktoré obsahujú potrebné veci, tie ktoré nepotrebujete až tak súrne, rozbaľujte ako posledné.

Dúfame, že našich 45 tipov ako zvládnuť sťahovanie Vám pomôže a na nič podstatné nezabudnete.


mediatel